Timo Korhonen – Henkilökuva

 

Kansanedustaja Sotkamosta, Kainuusta

Puolue: Suomen Keskusta

Syntymäaika ja -paikka:  23.09.1959 Sotkamo

Koulutus:  Agrologi

Siviilityö: MTK-Kainuun toiminnanjohtaja

 

Eduskuntatoiminta

Kansanedustaja 3.4.2007 lähtien.

Hallintovaliokunta 03.05.2007 -

Maa- ja metsätalousvaliokunta 30.6.2011 -

Puolustusvaliokunta (vj) 30.6.2011 -

Valtion vakuusrahaston valtuusto 30.6.2011 -

Eduskunnan tilintarkastajat 27.11.2001 –

 

Aiemmat jäsenyydet

Ympäristövaliokunta 03.05.2007 - 19.4.2011, (vj) 3.5.2011-29.6.2011

Maa- ja metsätalousvaliokunta 3.4.2007 - 2.5.2007, (vj) 03.05.2007 -19.4.2011

Valtiovarainvaliokunta (vj) 03.04.2007 - 02.05.2007

Tulevaisuusvaliokunta 03.04.2007 - 02.05.2007

Suuri valiokunta (vj) 02.10.2007 - 15.04.2008

Keskustan eduskuntaryhmän työvaliokunnan jäsen 7.2.2008 - 3.2.2010

Keskustan eduskuntaryhmän maatalouspoliittisen ryhmän jäsen 2007 –

Keskustan eduskuntaryhmän varapiiskuri 2010 –

 

Luottamustehtävät

Kainuun maakuntahallituksen puheenjohtaja

Kainuun maakuntavaltuuston jäsen 2009 -

- Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja

Sotkamon kunnanvaltuuston jäsen 1993 -

VR:n hallintoneuvoston jäsen 2008 -

Säteilyturvakeskuksen neuvottelukunnan jäsen 2010 -

 

Timo Korhonen CV